Jdi na obsah Jdi na menu
 


Firma JOHN DEERE

19. 7. 2008

JOHN DEERE

John Deere - historie a současnost

jddilna.jpg (22721 bytes)Tato slavná americká značka byla založena v roce 1837 , kdy vykoval v městě Grand Detour ve státě Ilinois první ocelový pluh mladý kovář jménem John Deere, který pocházel ze státu Vermont. Jeho rodiče se přistěhovali do Ameriky z Anglie. Výroba této firmy byla z počátku zaměřena pouze na výrobu pluhů. Díky jejich kvalitě se firma začala rychle rozvíjet.

O 10 let později přesunul svou dílnu do města Moline ve státě Ilinois, kde firma využívá výhodné polohy v těsné blízkosti řeky Mississippi a má zde své sídlo dodnes. Na svou dobu byl vybaven pokrokovým výrobním zařízením. V roce 1857 už továrna v Moline vyrobila celkem 13 400 různých pluhů a nářadí na zpracování půdy.

Firma JOHN DEERE vyrábí nejen zemědělské a lesní stroje, ale také techniku pro komunální služby, stavební a stacionární stroje. Tato firma má celkem 34 výrobních a vývojových podniků, 3 závody vyrábějí stavební stroje a 6 závodů se zabývá výrobou komponentů dále16 z nich vyrábí zemědělskou techniku, 9 podniků vyrábí zahradní a komunální techniku.

John Deere má ve světě celkem 21 tzv. prodejních domů, z nichž 14 je specializováno na prodej zemědělských strojů. Ke společnosti patří také i 8 finančních a 9 pojišťovacích společností, ty jsou pouze na území USA a Kanady.

Největší výrobní závody firmy JOHN DEERE jsou přes expanzi do zahraničí umístěny v USA a to zejména v městě Moline ve státě Illinois a ve Waterloo ve státě Iowa.

Závod v Moline byl založen v roce 1915 a nyní se rozkládá na ploše 135 ha a zaměstnává 2100 zaměstnanců. V Moline se vyrábějí sklízecí mlátičky určené hlavně pro americký kontinent. Jsou to vytřasadlové sklízecí mlátičky řady 9500 a 9600 a konstrukční řada CTS s dvoububnovým axiálním separačním ústrojím.

Továrna ve Waterloo patří firmě od roku 1918. V sedmdesátých letech zde byly postaveny nové provozy, které zabírají plochu téměř 200 ha. V továrně, která se člení na pět závodů, se kompletují traktory. Na dalších místech poblíž Waterloo se vyrábějí motory, hydraulická zařízení a další příslušenství, jak pro traktory , sklízecí mlátičky, ale i pro stavební stroje.

V posledních letech vybudovala firma velkou továrnu na sklízecí mlátičky v Brazílii.

Celkovou představu o objemu výroby dokreslí údaje, že John Deere vyrábí ročně více než 70 tisíc traktorů a více než 10 tisíc sklízecích mlátiček na americkém kontinentu.

V Evropě byl zaznamenán největší rozvoj v Německu. Bývalá továrna Lanz v Mannheimu, byla koncem války zničena a dnes je továrnou John Deere. Tento závod je největším německým výrobcem i exportérem traktorů. Zaměstnává na 2500 pracovníků, ročně vyrobí kolem 22 tisíc traktorů v osmi základních modelech o výkonu od 55 do 96 kW (75 – 130 k).

Další závod této firmy v Německu je ve městě Zweibrűcken. Zde pracuje cca 800 zaměstnanců. Vyrábějí se zde u nás dobře známé sklízecí mlátičky, jejichž řada se stává z deseti různých modelů. Od roku 1992 se v Zweibrűckenu také vyrábějí samojízdné sklízecí řezačky. Celkem se v této továrně vyrobí 20 000 sklízecích mlátiček a řezaček ročně. V roce 1995 se výrobní program rozšířil také o bezorebné secí stroje typu “ 750A no Till”. Také je třeba jmenovat továrnu v Bruchsalu. Má 450 zaměstnanců a je specializována na výrobu kabin TechCenter pro traktory s 4 a 5 - ti válcovými motory konstrukční řady 6000 z Mannheimu. V Bruchsalu se také nachází centrální sklad pro Evropu a Asii.

Svůj výrobní závod má firma také ve Francii. Závod se nachází ve městě Arc les Gray a hlavním výrobním programem jsou sběrací lisy na válcovité balíky (se stálým i proměnlivým objemem lisovací komory) i na hranolovité balíky a žací mačkače různého provedení i velikosti a také čelní nakladače.

A na závěr výrok Johna Deera : “ Nikdy nedám své jméno na výrobek, který nemá v sobě to nejlepší, co je ve mně.”